Ďalší „bílý andel“ vydal knižku

Autor: Viera Mikulčíková <vieramikulcikova(at)gmail.com>, Téma: 2008_01(január), Zdroj: Ľuboš Barbírik, Vydané dňa: 14. 02. 2008

Pre zväčšenie kliknite na obrázokNie je u nás, ba ani v Európe či vo svete veľa futbalistov, ktorí by svoju športovú kariéru dokázali zmapovať formou knihy, navyše vlastnoručne zostavenej aj napísanej. K takým, ktorým sa to podarilo, patrí aj rodák z Prietrže Jaroslav Masrna. Jeho futbalové cesty viedli z Hlbokého cez Spartak Myjava, vojenčinu v Dukle Banská Bystrica a v Novákoch do Spartaka TAZ Trnava. S ním získal v rokoch 1971 - 73 tri tituly majstra ČSSR, dvakrát vyhral Československý pohár a celkovo za Trnavu odohral 136 prvoligových zápasov, v ktorých strelil 23 gólov. Dva razy okúsil aj reprezentačný dres A - mužstva ČSSR a hrdí sa titulom Majster Európy do 23 rokov, hoci vo finále proti ZSSR 30. 5. 1972 nemohol nastúpiť, keďže bol už o 4 dni starší. Celkovo v mužstve ČSSR do 23 rokov reprezentoval jedenásťkrát.


V drese vtedajšej „veľkej“ Trnavy pravidelne nastupoval na poste pravého krídla aj vo vtedajšom Pohári európskych majstrov (dnešná Liga majstrov). V sezóne 1972/73 jeho jediným gólom na Astrid Parku v Bruseli Trnava spečatila vyradenie hviezdneho Anderlechtu. Odveta štvrťfinále v Anglicku proti vtedy nemenej slávnemu Derby County jeho sľubný futbalový rozlet ukončila. Už v 7. minúte ho hrubý zákrok stopéra McFarlanda poslal z ihriska s diagnózou potrhané krížne i postranné väzivo a prasknutý meniskus pravého kolena. Hoci sa po operácii v Martine na trávnik ešte vrátil, dokonca sa dostal aj do reprezentácie, už to nikdy nebolo také ako predtým. A tak 27-ročný rýchlonohý útočník, neskôr i obranca, musel svoju sľubne sa rozvíjajúcu kariéru ukončiť predčasne.

Dnes 58-ročný Jaroslav Masrna, mimochodom čerstvý člen Siene slávy myjavského futbalu (spolu s Eduardom Zvončekom, Vladimírom Vavřínom a zosnulým Ivanom Vajsáblom), je už na invalidnom dôchodku. Zatiaľ sa nemôže venovať ani trénerskej práci, ktorú po skončení hráčskeho pôsobenia začal v Brezovej pod Bradlom, kde aj býva. Naposledy pôsobil ako asistent trénera Petra Fiebera pri senickom Á-čku vo vtedajšej 2. slovenskej lige.

20. decembra 2007 sa mu splnil dávny sen, keď mohol v prostredí reštaurácie U sváka Ragana v Brezovej predstaviť svoju knižku s názvom Smoliar. Jej krstnými otcami boli bývalí spoluhráči z mužstva ČSSR do 23 rokov – európskeho šampióna 1972 - Dušan Kéketi a Milan Albrecht. Po J. Adamcovi a K. Dobiášovi je tretím trnavským futbalistom, ktorý vydáva knižku. Pri tejto príležitosti sme ho požiadali o rozhovor:

Ako sa zrodila myšlienka vydať knihu? Čo sa v nej čitateľ dozvie?

Už dávno som chcel knihu vydať. Mal som pripravené materiály sústredené v 9-tich veľkých albumoch, ktoré mi robila moja sestra Darina. Z výstrižkov i fotografií počas celej mojej hráčskej kariéry už nebol problém zostaviť súvislý celok. Teda urobil som akýsi prierez mojou síce krátkou, ale bohatou kariérou, keď som musel v 27 rokoch nútene skončiť. Knižka je zameraná hlavne na pohárové, reprezentačné zápasy, ale aj derby stretnutia so Slovanom Bratislava. Snažil som sa ju oživiť aj niekoľkými mimofutbalovými perličkami. Som hrdý na to, že som si všetko písal sám a nerobil to za mňa žiaden novinár.

S aktívnym futbalom ste skončili už dávno, prečo kniha vychádza až teraz?

S vydaním knihy boli problémy najmä finančného charakteru. Už som prestával dúfať, že by mohla vyjsť. Ale nakoniec sa to podarilo vďaka sponzorom, priateľom a známym, ktorým touto cestou všetkým ďakujem.

Čo robíte v súčasnosti, čomu sa venujete?
Som po dvoch operáciách ľavého bedrového kĺbu. Dúfam, že sa čoskoro budem môcť vrátiť k trénerskej činnosti, keďže sa cítim už oveľa lepšie.
Záujemcovia o novú knižku Jaroslava Masrnu z futbalového prostredia si ju môžu objednať na tel. čísle 0903833821.
ĽUBOŠ BARBÍRIK