Open Brezová 2009

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2009_08(august), Vydané dňa: 18. 09. 2009

pre zväčšenie kliknite na obrázokV dňoch 22. - 29. augusta sa v priestoroch Strednej odbornej školy M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom konal prvý ročník turnaja OPEN Brezová. Organizátori z mesta Brezová pod Bradlom a Šachového klubu Osuské privítali 115 hráčov z 9 krajín, medzi nimi bolo 7 veľmajstrov a 11 medzinárodných majstrov. Potešiteľná je aj účasť 13 zástupkýň nežného pohlavia, vrátane viacerých reprezentantiek. Spestrením turnaja bolo aj 7 talentov z Botvinnikovej šachovej školy v Moskve.

Turnaj slávnostne otvorili riaditeľ turnaja Ing. Branislav Škápik, prednosta mesta Bc. Marián Gavlas a zástupca riaditeľa SOŠ M. R. Štefánika Ing. Ľubomír Mosný. Po náročnom dvojkole sa zdalo, že zvyšok turnaja už bude bezproblémový. V nedeľu okolo polnoci sa však stala najsmutnejšia udalosť, keď dotĺklo srdce skvelého rozhodcu a ešte lepšieho človeka IA Otto Gutdeutscha. V úplnom tichu a so slzami v očiach sme rozmýšľali čo ďalej, ale rozhodli sme sa v turnaji pokračovať. Otto by určite nebol rád, keby sa turnaj nedohral. Na miesto hlavného rozhodcu ochotne nastúpil IA Ivan Syrový, ktorému patrí veľké poďakovanie.
Víťazom turnaja sa stal skúsený bulharský veľmajster Milko Popchev, keď po výhrach v prvých štyroch kolách s prehľadom udržal prvé miesto až do konca. Strieborný skončil v poslednej dobe výborne hrajúci IM Marián Jurčík a sedem bodov mal aj tretí GM Tomáš Petrík, ktorý spolu s Milanom Pacherom a Miroslavom Maslíkom dosiahol najviac vyhraných partií – šesť.
Menší pohár za 1.miesto v kategórii žien získala zaslúžene WIM Zuzana Borošová.
Slušné výsledky dosiahli viacerí mladí hráči, napríklad Martin Pagerka a Monika Nemečkayová z klubu ŠK Osuské. Barbora Likavská obsadila medzi ženami v silnej konkurencii pekné siedme miesto a jej muž GM Tomáš Likavský skončil celkovo na piatom mieste. Diváci ocenili skvelé popartiové analýzy IM Ivana Hausnera aj komentované večerné blicky v podaní Zuzky Borošovej a GM Roberta Cveka.
V rámci sprievodného programu sa uskutočnili turnaje v stolnom tenise a v plážovom futbale, výlet na Mohylu M. R. Štefánika na Bradle a bleskový turnaj.

Tomáš Perička, CVČ Brezová