Vážení spoluobčania,

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2009_11/12(november/december), Vydané dňa: 23. 12. 2009

pre zväčšenie kliknite na obrázokopäť sú tu Vianoce, ten najkrajší a najočakávanejší čas roka. Mnohí z nás sa už tešia na krásne chvíle, ktoré strávia v kruhu najbližších, iní si doprajú odpočinok a prežijú čas sviatkov mimo domova.
Brezovania boli vždy rodinne založení a v dobrom povedané konzervatívni. Ctili si rodinné zázemie i kresťanské zvyky. K Vianociam patrilo dodržiavanie tradícií, vôňa bohato prestretého stola a vianočného stromčeka rovnako ako návšteva kostola. Bolo to obdobie duchovna.


Doba sa mení, ale som veľmi rada, že naši občania, bez rozdielu veku, sa v tomto nemenia. Každoročne žiaria za záclonami jagavo ozdobené stromčeky a zo všetkých strán cítiť lásku a spolupatričnosť. Bolo by nesmierne krásne, keby atmosféra Vianoc pretrvávala v našich rodinách i v spoločnosti počas celého roka. Viem, je to nereálne želanie, ale pokúsme sa zachovať si aspoň malý kúsok tejto pohody aj do nového roka.
K vianočnému obdobiu patrí aj snaha obdarovať svojich najbližších. Je to veľmi milý zvyk a milujú ho hlavne naši najmenší. Myslime však i pri nákupoch na to, že Vianoce nie sú o honosných daroch, ale o daroch, ktoré dávame z úprimného srdca, na to, že tým najväčším darom pre každého je okrem zdravia i láska a porozumenie jeho rodiny a priateľov.
Zastavenie sa v tejto uponáhľanej dobe, kedy väčšina ľudí venuje najviac času práci, aby zabezpečila svojej rodine všetko potrebné, je nesmierne cenné. Preto sa snažme, aby sme ani malú chvíľku v kruhu rodiny nepremárnili, aby sme každému z našich blízkych dali najavo svoju lásku a úctu. Užime si šantenie detí a ich radostné iskierky v očiach pri vianočnom stromčeku. Zaspomínajme si na detstvo a v duchu i na našich zosnulých, ktorí nám pri štedrovečernom stole chýbajú. V týchto spomienkach nájdeme veľa pekného a upokoja naše duše.
Nemôžem v tomto období nemyslieť i na tých našich spoluobčanov, ktorí z rôznych príčin budú tráviť Vianoce osamote. Určite to bude pre nich ťažké, ale nech im bude povzbudením to, že veľa dobrých ľudí im venuje svoju myšlienku a možno i niečo materiálne. Nikto nie je vo svojom trápení sám, len treba hľadať cestu a snažiť sa zmeniť to, čo sa zmeniť dá. Ak zaklopete na tie správne dvere a zahľadíte sa trochu i do seba, môžete mnohé zmeniť a snáď tie budúce sviatky pokoja a mieru budú krásne i pre Vás.

Vážení spoluobčania,
dovoľte mi, aby som Vám úprimne zaželala krásne, spokojné a šťastné vianočné sviatky. Nech sú plné radosti a lásky v rodinnom kruhu i v spoločnosti všetkých Vám blízkych ľudí. Prajem Vám, aby tohoročné Vianoce patrili medzi tie, na ktoré budete spomínať s úsmevom a vďakou.

JUDr. Anna Danková
primátorka mesta