2009_08(august)

65. výročie Slovenského národného povstania

pre zväčšenie kliknite na obrázokV piatok 28. augusta sa v Brezovej uskutočnila spomienková slávnosť k 65. výročiu Slovenského národného povstania usporiadaná Základnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Mestom Brezová pod Bradlom.
Slávnosť, ktorú poctili svojou prítomnosťou i priami účastníci odboja a rodinní príslušníci už nežijúcich účastníkov, začala o 15. hodine pri pamätníku Jána Reptu a jeho povstaleckých spolubojovníkov na Vajanského ul. Po položení


kvetov k pamätníku predsedom ZO SZPB Štefanom Majkutom a primátorkou mesta Annou Dankovou zazneli pieseň v podaní ženského speváckeho zboru pod vedením Viery Dobrovodskej a básne prednesené žiačkami ZŠ Silviou Reptovou a Petrou Gavurníkovou. V mene ZO SZPB sa prítomným prihovoril Peter Uhlík. Slávnostný príhovor predniesla primátorka mesta Anna Danková (príhovor uverejňujeme).
Spomienková slávnosť pokračovala pri pamätníku v Dvoloch - jednom z miest pobytu partizánskeho oddielu Repta. Priamy účastník povstania a člen oddielu Repta Ing. Ján Bzdúšek spomínal na udalosti spred 65 rokov, odohrávajúce sa v týchto miestach - príchod partizánskeho oddielu do Dvolov, zvolenie Miloša Uhra za veliteľa oddielu Hurban, zastrelenie a spálenie juhoslovanského partizána Lazara Živkoviča. Rozprával i o budovaní pamätníka v Dvoloch. Spomenul tých, ktorí sa podieľali na realizovaní jeho myšlienky - Jána Gavurníka a Štefana Kriha. S ľútosťou skonštatoval, že zámer, aby ľudia k pamätníku chodili a pripomínali si udalosti, ktoré symbolizuje, sa neujal. „Voďte sem svoje deti a rozprávajte im o tom, čo sa tu dialo,“ vyzval pán Bzdúšek prítomných.
V nedeľu 30. 8. 2009 sa zástupcovia ZO SZPB zúčastnili aj spomienkovej slávnosti k 65. výročiu SNP konanej v Pustej Vsi a položili kyticu k pamätníku padlých partizánov.

Matúš Valihora

| Zverejnil: Matúš Valihora | Vydané dňa 18. 09. 2009 | 1388 x prečítané | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok
Čitatelia

Užívateľské meno:

Heslo:
Registrácia nového čitateľa!

Vyhľadávanie

Vyhľadať textRozšírené vyhľadávanie
<<  September  >>
PoUtStŠtPiSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       

www stránky mesta Novinky spod Bradla - internetová podoba mesačníka mesta Brezová pod Bradlom
Vydáva MsÚ Brezová pod Bradlom. Redakcia: MsÚ, Nám. M. R. Štefánika 1, 906 13 Brezová pod Bradlom, e-mail: mesto@brezova.sk. Redakčná rada: A. Fedorová, J. Kazičková, T. Malková, J. Reptová. Zodpovedná redaktorka: G. Plačková, tel.: +421 915 878 004. Redakcia si vyhradzuje právo príspevky skrátiť, redakčne upraviť, neuverejniť. Zodpovednosť za obsah písomných a fotografických materiálov nesú autori. Vydavateľ nezaručuje pravdivosť informácií obsiahutých v platenej inzercii. Evidenčné číslo periodickej tlače: EV 2892/09. Uzávierka posledný deň v každom mesiaci.
Táto web stránka bola vytvorená prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Názvy programových produktov, firiem a pod., použité na tejto stránke, môžu byť ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server