2009_04(apríl)

Ikona Štefánik

pre zväčšenie kliknite na obrázokOd prvého do piateho mája sa konali v Brezovej pod Bradlom sprievodné podujatia pri príležitosti 90. výročia smrti generála Milana Rastislava Štefánika v rámci projektu IKONA ŠTEFÁNIK.
Najvydarenejšia akcia, čo sa týka počtu návštevníkov, bola Štefánikova spomienková jazda. V piatok 1. mája prišlo na Námestie M. R. Štefánika 170 motoriek! Novovzniknutý motoclub Free Spirit dodržal slovo, že zaplnia námestie motorkami, a tak Brezovania si mohli pásť oči na nádherných nablýskaných strojoch. Tie potom presne o


 11.30 opustili na pár hodín námestie a vydali sa na trasu Bradlo (položili veniec na mohylu), Myjava, Stará Turá, Nové Mesto nad Váhom, Čachtice, Višňové, Krajné, Jablonka, Priepasné, Košariská. Po návšteve Múzea M. R. Štefánika v Košariskách dorazila kolóna motoriek naspäť na Brezovú, kde sa začal kultúrny program. Počas koncertu hudobných skupín Ozvena, Street Spirit, Country Tip, New Wind a tanečných vstupov detskej tanečnej skupiny I. C. E. z Brezovej a country skupiny Kentucky z Nivnice prišli divákov na svojich pretekárskych motorkách pozdraviť aktuálny majster Slovenska v triede Stock 1000 Vlado Ruža, dvojnásobný účastník Rally Dakar Ivan Jakeš a 8-násobný majster Československa Pavol Dekánek. Organizátormi podujatia boli mesto Brezová pod Bradlom a brezovský Motoclub Free Spirit.
Počas celého dňa si mohli návštevníci prezrieť výstavu výtvarných prác pod názvom Pamätník M. R. Štefánika v mojom meste – M. R. Štefánik ako osobnosť. Boli oslovené základné školy miest a obcí, kde sa nachádza pamätník M. R. Štefánika. Do súťaže sa zapojilo 11 škôl.
V sobotu 2. mája sa na Mohyle gen. M. R. Štefánika uskutočnilo ďalšie podujatie Noc so Štefánikom pod
pre zväčšenie kliknite na obrázok hviezdami. Asi dve stovky nadšencov mali možnosť formou videoprojekcie alebo priamo cez ďalekohľad prezerať nočnú oblohu. Sprievodný výklad poskytol naslovovzatý odborník RNDr. Svetozár Štefeček. Podujatie pripravili mesto Brezová pod Bradlom v spolupráci s Hvezdárňou zo Sobotišťa.
V nedeľu 3. mája boli v evanjelickom kostole slávnostné služby Božie (vysielané priamym prenosom v Slovenskom rozhlase). Svojou kázňou duchovne obohatil prítomných generálny biskup Miloš Klátik, báseň Oľgy Tvarožkovej – Paľkovej Mohyla na Bradle predniesla Anna Gromanová, Mužský cirkevný spevokol pod vedením dirigenta Vladimíra Húsku zaspieval pieseň Kto za pravdu horí a speváckym vstupom sa predstavili aj najmenšie detičky. Po bohoslužbách si mohli prezrieť výstavu autentických stúh z vencov z pohrebu M. R. Štefánika priamo v priestoroch chrámu. Pred vstupom do kostola boli návštevníkom rozdávané voňavé
brezovské perká.
Okrem hlavného programu, regionálnej spomienkovej slávnosti, sa uskutočnil Štefánikov beh Ivanka – Bradlo. Skupinového etapového behu (82 km) sa zúčastnili Igor Bazala (Dolné Orešany, Ján Varmuža (Brezová p. Br.) Eva Seidlová (Tlmače), Sigurd Kerekeš (Ružomberok). Len Ľubomír Okruhlica z Bratislavy zabehol celú trasu komlet za desať hodín. Miroslav Kriško z Prievidze bežal s bežcami iba trasu dlhú 42,195 km. Bežci položili nádobu so zemou z Ivanky pri Dunaji, miesta tragickej nehody lietadla Caproni 33, na Mohylu gen. M. R. Štefánika.
V pondelok 4. mája sa konal Hviezdicový pochod na Bradlo a v utorok 5. mája bola konferencia pre stredoškolskú mládež. O nich sa píše na inom mieste.
Okrem podujatí vydalo mesto spoločenskú hru pexeso Milan Rastislav Štefánik – život a dielo a publikáciu Pamätníky Milana Rastislava Štefánika na Slovensku – doplnené a rozšírené vydanie.

Viera Mikulčíková


| Zverejnil: Matúš Valihora | Vydané dňa 07. 05. 2009 | 6042 x prečítané | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok
Čitatelia

Užívateľské meno:

Heslo:
Registrácia nového čitateľa!

Vyhľadávanie

Vyhľadať textRozšírené vyhľadávanie
<<  Február  >>
PoUtStŠtPiSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28      

www stránky mesta Novinky spod Bradla - internetová podoba mesačníka mesta Brezová pod Bradlom
Vydáva MsÚ Brezová pod Bradlom. Redakcia: MsÚ, Nám. M. R. Štefánika 1, 906 13 Brezová pod Bradlom, e-mail: mesto@brezova.sk. Redakčná rada: A. Fedorová, J. Kazičková, T. Malková, J. Reptová. Zodpovedná redaktorka: G. Plačková, tel.: +421 915 878 004. Redakcia si vyhradzuje právo príspevky skrátiť, redakčne upraviť, neuverejniť. Zodpovednosť za obsah písomných a fotografických materiálov nesú autori. Vydavateľ nezaručuje pravdivosť informácií obsiahutých v platenej inzercii. Evidenčné číslo periodickej tlače: EV 2892/09. Uzávierka posledný deň v každom mesiaci.
Táto web stránka bola vytvorená prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Názvy programových produktov, firiem a pod., použité na tejto stránke, môžu byť ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server