2008_10(október)

Stretnutie so spisovateľom

pre zväčšenie kliknite na obrázok24. 10. 2008 Mestská knižnica Brezová pod Bradlom zorganizovala besedu so známym slovenským spisovateľom, scenáristom a publicistom Antonom Balážom. Srdečne sme ho opäť privítali v knižnici, predchádzajúce besedy sa uskutočnili v roku 1998 a 2003. Vždy je zaujímavé stretnúť sa s týmto autorom, pretože je veľmi tvorivý. Na besede sa zúčastnili ľudia, ktorí sa živo zaujímajú o súčasnú slovenskú literatúru, o spoločenské diane v našej spoločnosti. A. Baláž rozprával o najnovšej knihe Hriešna Vydrica (vyšla v roku 2007, vydal ju Anton Marenčin Vydavateľstvo PT),prečo ju napísal, odkiaľ čerpal materiál, o svojich pocitoch pri písaní. Svoje názory a postrehy na knihu vyjadrili i niektorí prítomní. Rozprúdila sa živá debata o súčasnej i minulej Bratislave, vyjadrovali sa názory na literatúru, na jej vydávanie, názory na Brezovú súčasnú i na jej minulosť, spomínalo sa na oslavy na Bradle v roku 1968, na Štefánika. Veríme, že prítomní strávili príjemné piatkové popoludnie v knižnici. Spisovateľovi sme poďakovali za besedu, popriali veľa tvorivých síl do ďalšieho písania a zároveň poďakovali za knižný dar pre našu knižnicu: za knihu Hriešna Vydrica i knihu Pamodaj šťastia, rozprávku, ktorá vyšla k 180. výročiu narodenia Pavla Dobšinského a k 150. výročiu vydania Slovenských povestí, vydalo Literárne informačné centrum v Bratislave.
Anton Baláž sa narodil 20. 9. 1943 v Lehote pod Vtáčnikom (65 rokov). Vyštudoval Filozofickú fakultu UK v Bratislave, odbor žurnalistika, venoval sa novinárskemu povolaniu. Po skončení štúdia sa stal redaktorom, neskôr šéfredaktorom spoločenského týždenníka Sloboda. Po novembri 1989 bol šéfredaktorom Slovenského denníka. V rokoch 1993 – 1994 pracoval v Kancelárii prezidenta SR, neskôr ako riaditeľ v Mediálnom informačnom centre, potom v Literárnom informačnom centre. Žije v Bratislave (od roku 1965). História i súčasnosť Bratislavy boli témami jeho románov Tu musíš žiť (sfilmovaný), Chirurgický dekameron, Krajina zabudnutia a Tábor padlých žien (román bol sfilmovaný). Z ďalšej literárnej tvorby sú známe tieto prozaické diela: Bohovia ročných období, Sen pivníc, Tiene minulosti, Skleníková Venuša(sfilmovaný), Hijó kone Stalinove, Kým žiješ, miluj, Kronika šťastných zajtrajškov, Penelopin návrat, Nežná volavka. V roku 2007 mu vyšla kniha Hriešna Vydrica, kde sa prozaik Anton Baláž predstavuje prvý raz v žánri literatúry faktu. Autor dokumentárne verne zaznamenáva likvidáciu prostitúcie v Bratislave po roku 1948. Po nej nasledovala aj likvidácia Vydrice ako súčasti bratislavského Podhradia. Na dobových fotografiách, pohľadniciach a vo výtvarných dielach sa nám zachovala už len nostalgická spomienka na toto romantické zákutie mesta. Autor bol ocenený: Rad Ľudovíta Štúra II. triedy (2008), Cena Zväzu slovenských spisovateľov za román Tu musíš žiť (1983). Prémie Slovenského literárneho fondu za romány Sen pivníc, Tiene minulosti, Skleníková Venuša a Hriešna Vydrica. Ceny a prémie na domácich i zahraničných festivaloch rozhlasových hier (hry Žiť bez Adama, V hlbokom snehu vašej pamäti, Trhlina).

A. Fedorová

 

 


| Zverejnil: Alžbeta Fedorová | Vydané dňa 16. 11. 2008 | 2885 x prečítané | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok
Čitatelia

Užívateľské meno:

Heslo:
Registrácia nového čitateľa!

Vyhľadávanie

Vyhľadať textRozšírené vyhľadávanie
<<  Október  >>
PoUtStŠtPiSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    

www stránky mesta Novinky spod Bradla - internetová podoba mesačníka mesta Brezová pod Bradlom
Vydáva MsÚ Brezová pod Bradlom. Redakcia: MsÚ, Nám. M. R. Štefánika 1, 906 13 Brezová pod Bradlom, e-mail: mesto@brezova.sk. Redakčná rada: A. Fedorová, J. Kazičková, T. Malková, J. Reptová. Zodpovedná redaktorka: G. Plačková, tel.: +421 915 878 004. Redakcia si vyhradzuje právo príspevky skrátiť, redakčne upraviť, neuverejniť. Zodpovednosť za obsah písomných a fotografických materiálov nesú autori. Vydavateľ nezaručuje pravdivosť informácií obsiahutých v platenej inzercii. Evidenčné číslo periodickej tlače: EV 2892/09. Uzávierka posledný deň v každom mesiaci.
Táto web stránka bola vytvorená prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Názvy programových produktov, firiem a pod., použité na tejto stránke, môžu byť ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server